Pentru medicină am apelat în principal la WebMD dar și la New York Times, care pe vremea aceea oferea gratis accesul la articolele sale. E un ziar pe care îl stimez foarte mult, am aflat multe lucruri despre lumea asta în care trăim atât din articole, opinii (cum ar fi cele ale lui Thomas Friedman) cât și din rubrica Magazin. Nu mai vorbesc de rubrica dedicată sănătății.
Un site pe care deasemenea l-am urmărit cu interes a fost Beliefnet dar într-o vreme era atacat de tot felul de viruși și am renunțat la el. Multe situri aveau newslettere pe care le primeam prin email, mai primesc și acum de la doi umoriști.
Foarte interesante erau cele de la ”World Wide Chef” care publica rețete primite de la abonați din toată lumea și astfel am putut să îmi dau seama că multe din rețetele chefilor de ambele sexe de la noi sunt de fapt traduse din engleză.
Cel mai interesant site, care din păcate nu mai există, era cel numit Killer Plant și multe din lucrurile despre plante pe care le-am aflat în viață au provenit de acolo. Avea rubrici dedicate istoriei, folclorului sau ciudățeniilor legate de plante, o bogăție de cunoștințe. Chiar mă doare dispariția lui.
Mi-au venit în minte toate astea amintindu-mi de multele articole dedicate diabetului, în special ce povestea cineva care făcea insulină și care a avut o criză de hipoglicemie. Acum știu și eu din propria experiență cât de neplăcute sunt dar din fericire am reușit să îmi revin de fiecare dată.
Dar înainte de a trebui să recurg la acest gen de tratament îmi era tare frică, nu din cauza înțepăturilor ci pentru că mă temeam să nu uit să îmi fac injecția. Nu, n-am uitat, a avut grijă organismul să îmi amintească.
Spunea pacienta de care am vorbit mai devreme că ea poate mânca orice, desigur în anumite limite. Nu am crezut atunci dar într-adevăr, dacă știu să îmi calculez cu atenție doza pot să îmi permit să îmi satisfac anumite pofte care înseamnă ceva mai multe glucide decât e prudent. Sper să îmi mențin echilibrul.
În ultima vreme mi-a căzut cu tronc Tiramisu de la Excellent, pe care îl cumpăr de la Mega Image. Are 34 % glucide, ceea ce nu e prea mult dacă nu depășesc 85g/zi. Cândva o să mă plictisesc de el dar încă nu i-a venit timpul.
_crop.jpg)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu